Itt a három érv amellett, hogy Trumpék leporolnák a Monroe-doktrínát

2025. április 15. 11:29

Kína mehet a levesbe? Trump újraírná a félteke játékszabályait!

2025. április 15. 11:29
null

Donald Trump újraválasztási kampányával párhuzamosan látványosan megújult Washington érdeklődése Latin-Amerika iránt – ezúttal azonban nem diplomáciai bókokkal, hanem geopolitikai erődemonstrációval – számolt be a Portfolió. A Monroe-doktrína poros polcáról való leemelése világos üzenet:

az Egyesült Államok nem tűri tovább Kína térnyerését a nyugati féltekén.

A panamai kikötők feletti kínai befolyás felszámolása, a katonai jelenlét visszaállítása és a szövetségesek sorainak megerősítése mind azt mutatják, hogy Trump csapata nemcsak beszél, hanem cselekszik is.

Az első érv egyértelműen stratégiai: a Panama-csatorna ellenőrzése kulcskérdés Washington számára, hiszen ez a globális kereskedelem egyik fő ütőere. Hegseth védelmi miniszter panamai látogatása során világossá tette, hogy az amerikai hadihajók számára elsőbbséget biztosítanak, és a kínai vállalatokat – például a CK Hutchison Holdingst – fokozatosan kiszorítják. A háttérben már zajlanak a tárgyalások arról is, hogy amerikai tőke váltsa le a kínai érdekeltségeket – így egy geopolitikai dominó indulhat meg.

Ezt is ajánljuk a témában

A második érv védelmi jellegű. Az amerikai csapatok visszatérése Panamába – a Rodman haditengerészeti állomás, a Howard légibázis és Fort Sherman újjáélesztésével –

nemcsak katonai szimbólum, hanem világos figyelmeztetés is Kína számára.

A közös hadgyakorlatok, a kibervédelmi együttműködés és a határőrizeti programok mind azt szolgálják, hogy az Egyesült Államok ismét döntéshozói pozícióba kerüljön Latin-Amerikában.

A harmadik érv pedig maga a Monroe-doktrína történelmi szellemisége. Az „Amerika az amerikaiaké” elve újraéledni látszik Trump alatt, aki nemcsak gazdasági, hanem ideológiai fronton is kész felvenni a harcot Kínával.

A cél: világossá tenni, hogy a nyugati félteke semmilyen formában nem képezheti Peking befolyási övezetét.

A gyors panamai lépések után Peru, Antigua és Barbuda, vagy éppen a kínai haditechnológiát vásárló dél-amerikai országok lehetnek a következő „kiürítési” célpontok.

A kérdés már csak az, hogy a Monroe-doktrína újratöltése mennyire lesz tartós, és mennyire marad népszerű a latin-amerikai országokban. Mert miközben Kína lassú, de partnerbarátnak tűnő terjeszkedése sokak számára elfogadhatóbb, Trump nyers nyomásgyakorlása könnyen ellenállást is szülhet. A geopolitikai verseny tehát új fejezetéhez érkezett – és most újra az Egyesült Államok írja a forgatókönyvet.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Archives Snark / AFP

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
herden100
2025. április 15. 13:39
AMERIKA AZ AMERIKAIAKÉ! 1.1 milliárd lakos 42 millió négyzetkilométer SPANYOL, ANGOL, PORTUGÁL tanítás az iskolában. ( Illegális migráció okafogyottá válik. ) BOSTON-MEXICOcity-BUENOS AIRES AUTÓPÁLYA SEATTLE-SANTIAGO del CHILE SZUPERVASÚT EURÓPAI UNIÓ SZERŰ INTEGRÁCIÓ NINCS MEG TILTVA 🤍🤍🤍🤍🤍🤍🤍 Húsz év alatt egy prosperáló észak és dél Amerika ahol az emberek kutatni fejlődni önmegvalósítani akarnak. Ne feledjük Az Egyesült Államoknak olyan Héroszai születtek mint Carl Rogers. MEGVALÓSÍTHATÓ. AZ USA VISSZAVENNÉ A VÉDELMI KÖLTSÉGVETÉSÉT 300 milliárd Dollárra. A felszabaduló 500 milliárdból támogatná az integrációs folyamatot. 20 év alatt 10000 milliárd dollár. NEW DEAL. 🗽
kunfia2
2025. április 15. 13:32
Most Európán a világ szeme. Európának be kell fogadnia Taywan chipgyártását, és ehhez kapcsolódó szakembereit. Az USA és Kína meg elmehet a bús picsába. Természetesen nem nekünk, mert az itteni Kína-csatlós Orbán kiadná a titkokat Kínának...
Akitlosz
2025. április 15. 11:47
Nagyon pofátlanok a jenkik. Közép- és Dél-Amerika nem az ő birodalmuk, hanem független országok. Kína nem valami bevállalós, mert Tajvan az egész világ szerint is Kína és Amerikának már túl sok lenne 3 konfliktus - Ukrajna, Izrael és Tajvan egyszerre. Izraelt mindenképpen megvédené, de Ukrajnát és Tajvant elbukná.
herden100
2025. április 15. 11:44
en.m.wikipedia.org/wiki/Member_states_of_BRICS
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!